Prace pielęgnacyjne w ogrodzie. Jak i kiedy odświeżyć pergole oraz ogrodową altanę? Podpowiadamy, jak wykonać ową czynność.

Wiosna jest terminem wielu prac ogrodniczych. To właśnie wtedy, przychodzi czas na uprzątnięcie ogrodu, zrobienie rozsady kwiatów oraz warzyw, oraz drobne naprawy. Na szczególna uwagę zasługują pergole, które niemal przez cały rok, pokryte są zielonymi pędami. Konserwacja pergoli, nie jest zadaniem trudnym. Sprawdź, jak odświeżyć pergolę, by prezentowała się jak najlepiej, i służyła jeszcze prze kilka długich lat.

Przed przeprowadzeniem prac konserwujących, bardzo ważne są dokładne oględziny pergoli. W tym celu, ściągamy z niej ewentualne pędy, a następnie przeglądamy, jak wygląda stan pergoli. kolejnym, bardzo ważny krokiem, jest ściągnięcie z niej warstwy starej farby. W tym celu, niezastąpiony okaże się papier ścierny, za pomocą którego, szybko usuniemy resztki starej farby. Należy zrobić to bardzo dokładnie, gdyż pozostawiona farba, może powodować powstawanie pęcherzyków powietrza, po nałożeniu świeżej warstwy. Gdy farba zostanie usunięta, wystarczy już tylko wypełnić ubytki, za pomocą specjalnej szpachli do drewna. Dostępna jest ona w wielu wariantach- w pojemniku, puszce lub tubce, by ułatwić pracę z nią .
Szpachlę należy rozprowadzić na oczyszczoną powierzchnię drewna, a następnie wyrównać i pozostawić do wyschnięcia. Gdy stwardnieje, wystarczy przetrzeć ją drobnym papierem ściernym, by zniwelować nierówności, a następnie zabrać się do malowania pergoli.

Czym pomalować pergolę? Jaki rodzaj ochrony zastosować?

Drewno, jest podatne na wpływ warunków atmosferycznych. Namoknięte, stanowi idealne warunki do rozwoju grzybów, pleśni oraz próchnicy. Aby temu zapobiec, należy zastosować odpowiednie środki ochrony, stosowane głównie do drewna. Na rynku, dostępne są specjalne oleje, bejce a nawet farby, którymi można pokryć drewno, bez wydawania dużej sumy pieniędzy. Jaki rodzaj farby na zewnątrz zastosować, by drewno było zabezpieczone?

Do malowania elementów drewnianych, znajdujących się na zewnątrz, doskonale nadje się farba akrylowa. Dostępna jest w wielu różnych kolorach, co ułatwia dowolną aranżację. Można ją zastosować również do odnowienia altanki, która w sezonie letnim, z pewnością zamieni się w miejsce idealne do odpoczynku, grillowania czy spotkań z przyjaciółmi. Niezależnie od tego, czy decydujemy się na odświeżenie altanki czy pergoli, należy postępować dokładnie w ten sam sposób.  Więcej o malowaniu pergoli debowetarasy.pl.

Co zrobić, gdy altanka przecieka? Jak zabezpieczyć jej dach?

Niestety, pomimo starań, często dochodzi do uszkodzenia drewna. Najczęściej, winę ponosi za to woda, ale również silny wiatr. Aby altanka mogła pełnić swoją rolę, oraz wyglądała dobrze, należy szybko naprawić usterkę. W tym przypadku, wystarczy usunąć uszkodzoną deskę, i zastąpić ją nową. Jeśli nie masz deski, a dysponujesz na przykład estetyczną folią, możesz przytwierdzić ją na przykład za pomocą takera do drewna. Ważne jest jednak, aby dobrze naciągnąć folię, oraz pokryć nią niemal cały dach, od wewnętrznej strony, by woda nie dostawała się do środka.

Kiedy odświeżona, oraz naprawiona pergola wyschnie, wystarczy poprowadzić na niej pędy rośliny, która lada moment, zacznie się rozrastać, tworząc piękną dekorację ogrodu. O altanach przeczytasz: koloryiwnetrza.pl.

Możesz również polubić…