Cyprysik japoński: charakterystyka i uprawa

Rośliny zimozielone w przydomowych ogrodach cieszą się niesłabnącą popularnością. Są często łatwiejsze w uprawie od roślin kwitnących i sezonowych, a także stanowią wspaniałą ozdobę ogrodów przez cały rok. Jedną z takich roślin jest cyprysik japoński – piękny, zjawiskowy krzew, który coraz chętniej wykorzystywany jest w różnych aranżacjach ogrodowych.

Cyprysik japoński – charakterystyka rośliny

Cyprysik japoński jest niewielkim, zimozielonym krzewem, który dorasta do wysokości około 50cm, a po kilkunastu latach maksymalnie do 1m. Rośnie bardzo wolno (około 2cm rocznie), przez co polecana jest do małych ogrodów, sadzenia na tarasach i uprawy doniczkowej. Posiada jasnozielone, spłaszczone gałązki przepełnione delikatnymi igiełkami o łuskowatym kształcie. Z czasem staje się wyjątkową ozdobą przez rozwijanie się pędów o różnych, ciemniejszych i jaśniejszych odcieniach zieleni. Cyprysiki są cenione za swoją nieregularną, ciekawą formę, tym samym nie wymagają dodatkowego przycinania.

Cyprysik japoński – uprawa

Cyprysik japoński jest stosunkowo wymagającą rośliną, którą należy sadzić na glebie żyznej, bogatej w składniki pokarmowe i średnio wilgotnej. Podłoże powinno być lekko kwaśne. Roślina najlepiej rośnie na stanowiskach o dużym nasłonecznieniu, jednak można sadzić ją także w półcieniu. Latem, podczas długotrwałych suszy, wymaga dosyć obfitego podlewania. Choć jest to roślina zimozielona, cyprysiki nie są w pełni odporne na niskie temperatury. Przez pierwsze lata należy dokładnie zabezpieczać podłoże przed mrozem i opadami śniegu.

Cyprysiki japońskie świetnie komponują się z innymi krzewami i krzewinkami zimozielonymi. Stanowią wspaniałą ozdobę ogrodów skalnych i żwirowych oraz sprawdzą się w aranżacjach orientalnych, skandynawskich i japońskich. Ze względu na niewielkie rozmiary rośliny można z powodzeniem uprawiać je na balkonach i tarasach w dużych donicach. Sadzenie w doniczkach jednak wymaga przeniesienia do cieplejszych pomieszczeń podczas sezonu zimowego.

Możesz również polubić…