Do czego służy płyta HDF?

Warto zastanowić się nad tym, czym właściwie jest popularna płyta HDF oraz w jakich obszarach możemy ją wykorzystywać. To popularny materiał drewnopochodny, który bez wątpienia możemy sklasyfikować jako ulepszoną wersję płyty wiórowej. To sprawia, że same płyty HDF mają lepsze właściwości i bardzo chętnie wykorzystywane są na szerszą skalę zarówno przez profesjonalistów oraz domowych majsterkowiczów. Na rynku zamienną nazwą dla płyty HDF będzie po prostu płyta pilśniowa o wyższej gęstości.

Materiał ten powstaje z małych włókien drewna, które połączone są ze sobą za pomocą syntetycznej żywicy oraz kleju, a następnie poddane procesowi utwardzania. Wszystko odbywa się w ramach prasowania pod wysokim ciśnieniem oraz z wykorzystaniem wysokiej temperatury. To co wyróżnia płyty HDF na tle innych płyt pilśniowych to przede wszystkich ich bardzo wysoka gęstość oraz twardość. Gęstość płyt HDF przekracza nawet 850 kg/m3, co jest nawet większą gęstością niż w przypadku litego i solidnego drewna, jakim jest dąb. Dodatkowym atutem tych płyt jest ich lekkość oraz wytrzymałość, które idą w parze z niską ceną produktu.

Jak wykorzystamy płyty HDF?

Najbardziej znane zastosowanie płyt HDF to oczywiście branża meblarska. W niej z takich płyt tworzone są między innymi półki lub tylne ścianki mebli. To elementy, które jesteśmy w stanie dostrzec gołym okiem, ale bardzo często płyty te wykorzystywane są również do produkcji szkieletów do mebli tapicerowanych. Oprócz tego materiał ten spotkamy również w produkcji paneli podłogowych oraz okładzin ściennych lub kasetonów. Wielokrotnie płyty HDF są jednym z materiałów budulcowych dla drzwi, zarówno tych zewnętrznych oraz wewnętrznych oraz dla parapetów okiennych.

Elastyczność oraz wytrzymałość płyt HDF pozwala z nich tworzyć również opakowania oraz pudełka, które później są wykorzystywane na szerszą skalę. Te materiały drewnopochodne są bardzo wdzięczne, dlatego z ich obróbką bez problemu poradzimy sobie sami. To sprawia, że w przydomowym warsztacie możemy tworzyć z nich między innymi zabawki dla dzieci lub dekoracje. Jeżeli lubimy majsterkować lub taką pasję chcemy zaszczepić naszemu dziecku, to płyty HDF będą idealnym materiałem by zacząć z nimi prace.

Możesz również polubić…