Wybieramy rolety do domu

Rolety zazwyczaj kojarzą się nam z alternatywą dla żaluzji i zasłon. Mówimy wówczas o roletach wewnętrznych. Coraz większą popularnością, szczególnie wśród właścicieli domów cieszą się również zewnętrzne natynkowe rolety. Te nowoczesne rozwiązania pełnią podobną funkcję jak kiedyś okiennice. Co warto wiedzieć na temat zewnętrznych rolet? O tym piszemy poniżej.

Dlaczego warto się zdecydować na rolety zewnętrzne?

Rolety montowane na zewnątrz nie bez powodu są kojarzone głównie z zabezpieczeniem domu przed włamaniem. Nie wszyscy bowiem lubią i chcą mieć w oknach kraty. Są one również ciekawą opcją ochrony okien mieszkań usytuowanych na parterze budynku. Lokale takie znajdują nabywców m.in. ze względu na dodawane do nich niewielkie ogródki oraz nieco niższe ceny. Problemem w ich przypadku bywa jednak bezpieczeństwo. I tu doskonale sprawdzają się właśnie rolety zewnętrzne. Pancerz rolety to skuteczny odstraszacz amatorów cudzej własności. O ile więc nie trzymamy w ogrodzie żadnych wartościowych przedmiotów i do tego mamy solidne drzwi wejściowe możemy czuć się zabezpieczeni podczas naszej nieobecności. Co ważne firmy oferujące sprzedaż tego typu rozwiązań dbają o to, aby roleta zewnętrzna z opuszczonym pancerzem była nie tylko estetyczna, dość lekka, ale i łatwa w montażu.

Jakie zalety poza bezpieczeństwem mają zewnętrzne natynkowe rolety?

W tym punkcie przyjrzyjmy się bliżej, dlaczego warto rozważyć montaż rolet. Zarówno ich konstrukcja, jak i użyte materiały sprawiają, że mają one o wiele szersze zastosowanie. Wiedza o nich może być jednym z argumentów przemawiających za ich zakupem. A zatem co takiego ekstra otrzymujemy?

1. Ochrona przed hałasem
O ile mamy dom blisko ulicy, a szczególnie mieszkanie na parterze, hałas za oknem nie raz dał nam się z pewnością we znaki. Jest on szczególnie dokuczliwy wieczorem i w nocy, gdy cisza jest najbardziej pożądane. Opuszczenie rolet potrafi zredukować poziom dochodzącego hałasu o nawet kilka dB. (decybeli) wobec ich braku. W dłuższej perspektywie oznacza to zatem większy komfort, lepszy, głębszy sen a korzyści z tego są ogromne. Żadne, nawet najgrubsze zasłony nie dadzą nam takiego efektu.

2. Niższe rachunki za ogrzewanie
Być może fakt ten zaskoczy niektórych czytelników, a jednak. Koszty utrzymania mieszkań i domów rosną z roku na rok. Za sprawą rolet możemy zwiększyć ich tzw. efektywność energetyczną. Poziom uzyskanych oszczędności zależy wówczas zarówno od zastosowanego rodzaju pancerza, który może być wypełniony materiałem izolacyjnym zatrzymującym ciepło, jak i powierzchni naszego domu, mieszkania.

3. Utrzymanie chłodu w upalne dni
Upały potrafią uprzykrzyć nam życie szczególnie po południu i wieczorami, gdy po całym dniu operowania słońca temperatura wnętrza domu mocno odbiega od komfortowej. Rolety zewnętrzne potrafią doskonale ograniczać nagrzewanie się twojego domu podczas nieobecności. Widać zatem, że w zależności od aury panującej na zewnątrz możemy zarówno ocieplać, jak i chronić nasze pomieszczenia przed upałem. Może to być kolejny z argumentów do zamontowania rolet.

Rodzaj sterowania, wielkość skrzynki, typ montażu, czyli na co jeszcze zwracać uwagę?

Znając liczne zalety rolet pora przyjrzeć się im od strony technicznej. W zależności od typu rolet, ich umiejscowienia będziemy musieli dokonać konkretnych wyborów a czasem pójść na kompromis. Przykładowo o wiele łatwiej jest zainstalować rolety natynkowe niż podtynkowe. Druga kwestia to sterowanie. Do wyboru mamy dwie opcje: ręczne oraz elektryczne. Druga opcja, choć droższa zapewnia większy komfort użytkowania.

Rodzaj skrzynki, która mieści naszą roletę również nie pozostaje bez znaczenia. Odpowiedni jej wybór pozwoli idealnie dopasować ją do ściany budynku zachowując tym samym wysoką estetykę i lekkość konstrukcji.

Nie bez znaczenia jest również materiał, z którego wykonane zostały rolety. Do wyboru mamy m.in. stalowe, aluminiowe, PCV oraz drewniane. Każde mają swoje wady i zalety. Najsolidniejsze są stalowe, z kolei drewniane nawiązują lekko do okiennic używanych przed laty. Co oferuje w tym zakresie rynek możemy sprawdzić m.in na stronie: https://www.roletyalu.pl/oferta/rolety-zewnetrzne/rolety-natynkowe

Co wybrać? – rolety natynkowe czy podtynkowe?

Odpowiedź na to pytanie zależy zarówno o tego czy zależy nam bardzo na estetyce, jak również od zakresu prac niezbędnych do montażu rolet. Rolety natynkowe są bardziej uniwersalne i nie wymagają naruszania elewacji budynku. Podtynkowe z kolei zapewniają dużą estetykę, ponieważ są one ukryte we wnęce okiennej. W trosce o elewację prace tego typu najłatwiej jest wykonać na etapie budowy domu.

A jak wygląda cena takich rolet?

Prosta odpowiedź na tak postawione pytanie nie jest możliwa, gdyż zależy ona od wielu czynników. Ceny rolet podobnie zresztą jak wielu innych podobnych materiałów wykończeniowych mieszczą się w określonym przedziale cenowym za metr kwadratowy. Najprostsze rolety, ręcznie sterowane mogą kosztować od ok. 200 zł za metr kw. Jeśli natomiast zależy nam na wysokiej jakości rozwiązaniu, które z jednej strony ma właściwości stricte antywłamaniowe, do tego jest sterowane elektrycznie a całość ma być schowana w elewacji to koszt może być nawet 3 krotnie wyższy

Możesz również polubić…